Vaals

Dnia 2 maja br. w miejscowości Vaals (Holandia) odbyło się Święto Polonii pod hasłem „Polonia bez granic”, które zakończyło się skandalem. Na imprezę, którą firmowała Ambasada RP w Brukseli zjechało blisko tysiąc Polaków mieszkających w Niemczech, Belgii, Holandii i Francji. Główną atrakcją miał być koncert Psio Crew, który nie doszedł do skutku z przyczyn niezależnych od nas.

W zaistniałej sytuacji oświadczamy, że bezpośrednim powodem tej decyzji było kompletne zlekceważenie przez pracowników Ambasady RP zapisów umowy dotyczących warunków technicznych niezbędnych do realizacji koncertu, które w Polsce bez trudu realizuje każdy organizator. Nie wdając się w szczegóły, skalę problemu ilustruje następujące porównanie – Robert Kubica na starcie do wyścigu otrzymuje informację, że jego bolid co prawda ma 4 koła, ale tylko jedno z nich jest przykręcone, a do baku zamiast benzyny wlano olej rzepakowy.

Dla nas ów koncert dla Polonii był jak Grand Prix dla p. Kubicy, więc tym bardziej jest nam przykro. W słuszności tej przykrej decyzji, utwierdziły nas oklaski jakimi publiczność przyjęła nasz komunikat o rezygnacji koncertu w takich warunkach oraz owacja jaką ta sama publiczność nagrodziła nasz akustyczny set jaki został zaimprowizowany w chwile potem. Dziękujemy!

Jednocześnie zdecydowanie protestujemy przeciwko lekceważącym i uwłaczającym godności urzędnika RP wypowiedziom kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Brukseli, p. Piotra Wojtczaka, notabene sygnatariusza rzeczonej umowy, który przy świadkach stwierdził między innymi (cytaty):

  • „nie jesteście takimi gwiazdami bym musiał przejmować się tą umową”
  • „większe gwiazdy nie narzekały a wam się chyba w głowach poprzewracało”
  • „wszystkie imprezy dla Polonii tak wyglądają i nikomu to nie przeszkadza”
  • „jeżeli nie zagracie załatwię, że to nigdy więcej nie wystąpicie za granicą.”

Reasumując – przepraszamy zgromadzoną w Vaals publiczność, żywiąc nadzieję, że niebawem będziemy mogli dla Was zagrać w normalnych warunkach. Mamy też nadzieję, że upublicznienie tego incydentu zwróci uwagę stosownym czynnikom na dość rozpowszechnioną postawę urzędników odpowiedzialnych bezpośrednio i pośrednio na popularyzację polskiej kultury i postrzeganie nas, Polaków, poza granicą i to zarówno przez cudzoziemców jak i przez Polonię.

Marcin Jacobson
manager Psio Crew